Skip to content Skip to footer

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama sanal ortamda hizmet ya da ürününüzü tanıtabileceğiniz günümüzde ki teknoloji dünyasında alışılagelmiş medyaya göre çok daha avantajlı aynı zamanda da tercih oranı oldukça yüksek bir pazarlama şeklidir. Dijital pazarlama bir şirket veya firmanın sanal ortamda ki pazarlama akışına verilen isimdir. Günümüz teknolojisinde ki en yeni ve en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. Dijital ortamları kullanan ve bu verimli pazarlama yönteminin arasında en önde gelenleri internet, sosyal medya ve aynı zamanda da mobil platformlardır. Son yapılan güncel araştırmalara göre Türkiye de ki nüfusun %50’ den fazlası aktif olarak interneti ve sosyal medya platformlarını kullanmaktadır, bu da internette ki güncel satış tekniklerinde ki dönüşümün sebebini oldukça açık bir şekilde ortaya koymaktadır. E-ticaret ya da mobil pazarlama sektörleri güncel olarak tüketiciler tarafından benzer yöntemleri seçerek birçok farklı türde ürünün satışını yapar. Dijital pazarlama alışılmış pazarlama yöntemlerine göre çok daha güncel ve aynı zaman dada yeni dünyaya oldukça uyum sağlamaktadır. Dijital pazarlamaya önem vermeyen bütçe ayırmayan büyük, küçük ya da orta ölçekli işletmeler satış alanında ki rekabette pazarda ki diğer rakiplerine kıyasla çok daha geri planda kalabilir. Dijital pazarlama ya da dijital kanallar ile kendinizi ön planda tutup kullanıcıya kendinizi gösterip, markanızı tanıtabilir satışa çıkardığınız ürünün ya da hizmetin satışlarını arttırabilir, müşterilerinizle kolay ve sistematik bir şekilde ilişki kurabilirsiniz.

Dijital pazarlama hangi alanlarda kullanılır?

• Sosyal medya platformlarında

• Internet sitelerinde

• Blog gönderilerinde

• İnfografiklerde

• Online PR çalışma alanlarında

• Online broşür, anket ve kataloglarında

• Logo, font ya da renk gibi marka değerlendirme alanlarında

• Etkileşimli araçlarda

Dijital pazarlama teknikleri nelerdir?

• İçerik pazarlama

Dijital pazarlama aslında baktığınız zaman markanız için bilgilendiren, ilgi çeken ve sizin satışlarınızın artmasında yardımcı olan bir hikaye anlatımıdır. İçerik açıkça anlatmak istediğinizi basit ve yalın bir şekilde anlatıp vermek istediğiniz mesajı en basit haliyle içeren her şey olabilir ilgi çekici görseller, videolar, slogan cümleler ya da haberler. İyi ve anlaşılır bir hikaye, etkili ve merak uyandıran bir içerik barındırırken, özgün, kendine has, sıkıcılıktan uzak, dinamik, sürükleyici ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik pazarlama yüz yüze ya da birebir ilişkinizin bulunmadığı birbirinden çok farklı tüketici grupları için sizin istediğiniz hikayenizi veya ulaştırmak istediğiniz reklamınız için çok daha geniş kitlelere kolayca ulaşabilmenize büyük ve olumlu bir olanak sağlar. İçerik ne kadar kaliteli ya da etkili olursa olsun, kullanıcı tarafından sık görülme gerçekleşmiyorsa etkili olmayacaktır. Yani ne kadar etkili olursa olsun insanlar bu etkili hikayeyi görmediği sürece bunun bir önemi kalmayacaktır.

• Sosyal medya araçları

Sosyal medya günümüzde çok küçük yaşlardan itibaren oldukça yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden de büyük kitlelere ulaşmak sosyal medya platformlarında oldukça kolay şekilde olabilmektedir. Birbirinden çok farklı kullanıcıları içerdiği için ürününüz ya da hizmetiniz için olası kullanıcılara ulaşmanız oldukça muhtemeldir. 

• Mobil araçlar

Günümüzde her yaştan bireyin internete ve teknolojik ürünlere ulaşması oldukça kolaydır. Her zaman elimizin altında olan bu araçların içerisinde ki uygulamalar sayesinde birçok kitleye ulaşmanız oldukça yüksektir. 

• Site içi kampanya, promosyon

Birçok pazarlama yönteminin temelinde rekabet yatarken sizin bu yoğun rekabet yönteminden belirli noktalarda ayrılmanız gerekmektedir. Bu bazen fiyat bazen kalite bazen içerik olsa da sağladığınız kampanyalar ile günümüz Türkiye’ sinde rekabette bir tık önde olmanız mümkündür.

• Hedefleme

Belirli bir hedef kitle belirleyip ürününüzü kullanıcıya web site ağı üzerinden ürününüzün reklamını gösterip kullanıcının zihnine yerleştirme yöntemidir.