Skip to content Skip to footer

Web Sitesi Tasarımı

Günümüzde markanız ve firmanızın gelişmesi için birçok popüler alanda bulunmanız gerekmektedir. Bunların başında da kaliteli ve kullanımı kullanıcı kitlenize göre belirlenmiş genelde basit ve kullanımı kolay olan web siteleri gelmektedir. Günümüzde her türlü iş dalı için en önemli faktör çeşitli kullanıcı faktörlerine ulaşmaktır, bunun için ise birçok yöntemin başında öncelikle bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Web sitesi tasarımı yapabilmek için ise öncelikle bir fikre ihtiyaç vardır. Şirket, firma, şahıs, marka ya da ürün projenin asıl konusunu oluşturur. Örnek olarak; doktor ya da diş hekimi web sitesi, şirket web sitesi, firma web sitesi, otel web sitesi, sağlık kuruluş merkezi veya hastane web sitesi birer web sitesi tasarım projesidir. Örnek verilen sitelerden de anlaşıldığı gibi web sitesi tasarımı kişi, kurum, firma, ürün veya kuruluşları tanıtmak amacıyla yapılan, web sitesi tasarım sayfalarını kodlama, düzene sokma ve internet üzerinde yayınlama işlemlerinin tümüdür. Bu anlatılan çalışmalan yapan uzman bireylere web tasarımcı, web sitesi tasarımcısı ya da web master denir.

Web sitesi tasarımı nasıl yapılır?

Bir ürün, firma, kişi ya da kuruluş olarak web sitesi kurmak istiyorsanız öncelikle kuracağınız sitenin birçok aşamadan geçeceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu işlemler kuracağınız sitenin kalitesi, içeriği gibi faktörlere göre uzayabilir ya da çok daha kısa da sürebilir. Bu işlemler ise kısaca şu şekildedir. Öncelikle sitenin kurulması ve tasarımı için bir projeye ihtiyaç vardır.

• Proje belirlenirken ihtiyaçlar ve istekler göz önünde bulundurularak işlemler yapılır. Web sitesinin yapılış amacı, hedefi, kişi veya kurumu tanıtmak olabileceği gibi firmanın ticari işlemlerini ön planda tutmak da olabilir. Bu aşamada Kapsamlı rakip firma inceleme işlemleri yapılır .Projeye göre firma ya da kurumların kurumsal kimliği belirlenir

• Kurumsal kimlik çalışması işlemi, web sitesi tasarım projesi oluşturulmadan önce tamamlanması gereken bir çalışmadır. Ömek olarak; şirket logosu kurumsal kimlik kazandırma çalışmasının birer parçasıdır. Web sitesinde kullanılan renk paletleri şirketin kurumsal renkleriyle benzer olmalıdır. Logo, renk, slogan, görsel vb. kurumsal kimlik kazanma öğeleri web sitesi tasarımında kullanılan en önemli faktörlerdir. Sitenin kurulumuna geçilip grafik tasarım aşaması tamamlanır.

• Grafik tasarım işlemlerinde, kurumsal kimlik çalışmalarında karar verilen süreç esas alınır. Photoshop gibi piksel tabanlı görsel düzenleme programlar aracılığıyla web sayfalannın tasanmı yapılır. Web sitelerinde kullanılacak görsel, grafik gibi faktörler özenle hazırlanarak en uygun ve doğru alanlarda konumlandırılır. Web sayfasının kodlama işlemi yapılır.

• Kodama sürecinde web sitesine bağlı olarak çeşitli programlama dilleri kullanılır. Grafik tasarımı, web sitesinin kodlanması ve web sayfasının içeriğinin oluşturulması işlemlerinin sonucunda web sitesinin genel görünümü ortaya çıkar. İçerik yönetim entegrasyonu sağlanır.

• Web sitesi sahibinin web sayfalarına görsel, resim, grafik, tablo, video, yazı, vb. içerikleri ekleyip çıkarmasını amaçlayan yazılımlardır. CMS yazılımları, web sitesi sahibinin web tasarımcıya gerek kalmadan site üzerinde güncelleme yapabilmesini sağlar. Web sitesi bir test sürecine tabi tutulur.

• Web sitesi üstte yazan aşamalardan sırasıyla geçtikten sonra yayınlanma sürecine girmeden doğru çalışıp çalışmadığı, istenilenleri karşılayıp karşılamadığı gibi süreçleri anlamak için bir test aşamasından geçer. Test sonucunda başarısız olursa site hata verdiği yön üzerinden yeniden kurgulanır. Testten geçtiyse de hazırlanan web sitesi yayınlanma sürecine girer. Ve hazırlanan web sitesi yayınlanma sürecine girer.

• Her şeyiyle hazırlanan web sitesi test aşamasından da geçtikten sonra kullanıcısına ulaşmak amacı ile yayınlanır ve amacına yönelik hizmet vermeye başlar.

En özgün web sitesi tasarımları için Gramedya Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.