Skip to content Skip to footer

Reklam Filmi

Reklam Filmi

Günümüzde teknoloji oldukça fazla gelişmiş bir olgudur. Gelişen teknoloji ve teknoloji ile birlikte hayatımıza girmiş olan çeşitli platformlardan film, dizi ya da reklamı yapılan nesne, ürün vb. gibi maddelerin reklam filmi düzenlenmektedir. Bu reklam filmleri, oldukça kısa bir süre içinde çok fazla kişiye ulaşarak tanıtımının yapılması istenen ürün ya da firma veya filmin reklam filmi çekilmektedir. Firmalarının tüm ürünlerinin gazete, dergi, afiş, TV, sosyal medya platformları vb. gibi araçları kullanarak yaptıkları tanıtım amaçlı kısa filmler olan, reklam filmi, dijitalleşen dünyada oldukça önemli bir unsurlar arasında yer alır.

Firmalar ya da şirketler tarafından hazırlanan reklam filmi tüketiciye mal ve hizmetleri nereden, hangi fiyata alacağı hakkında çeşitli bilgiler vermektedir. Reklam filmleri günümüzde tüketimin artmasıyla birlikte pazarlama açısından oldukça popüler olup tercih edilen bir reklam türüdür. Reklam filmlerinde mevcut kitleye ve potansiyel kitleye çok fazla satış yapma durumu amaçlandığı için müşteriyi yanıltmamak ve doğru yönlendirmek önemli koşullar arasında yer alır.

Tanıtım amaçlı çekilen reklam filmleri genellikle sinema ve televizyon kanalları için çekilmektedir. Çekilen bu reklam filmleri mevcut kullanıcılardan ziyade potansiyel kullanıcılar için de dikkat çekici olması gereken filmlerdir. Bunun sebebi izleyicilerde merak duygusunu uyandırarak insanların reklam filmini izlemeleri hedeflenmelidir.

Tanıtım Filmi

Reklam filmi aynı zamanda da tanıtım filmi demektir. Bir ürünün ya da nesnesin veya olgunun reklamını yapmanın ilk amacı onun tanıtımını yapmaktır. Tanıtım filmleri yani reklam filmleri, mevcut kullanıcılara ürün ya da firma ile ilgili tüm bilgileri sunarak harekete geçmenizi bekler.

Herhangi bir ürün, kurum, kişi ya da hizmet ile alakalı hedef kitlenin bilgilendirilmesi ve harekete geçirilmesi adına hazırlanmakta olan iletişim stratejilerinden bir tanesi tanıtım filmi yani reklam filmidir. Video şeklinde tanıtımı yapılan ürün ya da firmalar daha fazla dikkat çekmektedir.

Fotoğraf ve Video Çekimi

Günümüzde ürünler ya da firmalar vb. gibi şeylerin pek çok farklı şekilde reklamları yapılmaktadır. Afiş, grafik tasarım, katalog tasarımı vb. gibi oldukça fazla reklam aracı çeşidi bulunmaktadır. Bu reklam aracı çeşitlerinden kuşkusuz ki en sık tercih edilen ve kullanılan reklam filmi çeşitlerinden biri fotoğraf ve video çekimleridir. Fotoğraf ve video çekimlerinde kişiler tarafından ürün, şirket, firma ya da vb. gibi tüm parametreler detaylı ve görülür şekilde anlatılmıştır. Bu nedenle genellikle reklam filmlerinde, fotoğraf ve video çekimi gerçekleşmiştir.

Drone Çekimi ve 360 Çekim Nedir?

Gelişen teknoloji film, kısa film ya da reklam filmi çekimleri için bizlere birçok kolaylık ve de seçenek sunmaktadır. Drone kameraları DSLR özellikleri ile havadan sinematografik çekimler yapılmasını sağlayan ve oldukça estetik ve gerçekçi bulunan çekimler gerçekleştirmektedir. Hava sinematografisi, uçan herhangi bir cisimden, bir uçaktan ya da fonksiyonlu bir alet aracılığı ile havada iken çekilen videolar ve fotoğraflara hava sinematografisi denilmektedir.

Drone ile çekilen reklam filmlerinde ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biri ilk kullanımda oldukça dikkatli kullanılmasıdır. İlk başlarda manevra yapmanın zor olduğu drone çekimleri, alışma sürecinden sonra kısa süre içinde geçmektedir.

360 çekim ise, tercih ettiğimiz drone modeline göre değişebilen bir özelliktir. 360 derece dönebilen bir drone aldığınızda onun sayesinde hem kendi etrafında hem de havadaki herhangi bir cisim etrafında 360 derece dönerek kaliteli çekimler eldeetmek mümkündür. Gimble Özelliği bulunan drone’lar bu tarz bir çekimi çok daha profesyonelce yürütülmesini ve reklam filminin istenilen gibi çıkmasını sağlamaktadır.