Skip to content Skip to footer

Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya yönetiminden bahsetmeden önce kısaca sosyal medyanın ne olduğuna içeriğinde neler barındırdığına bakalım. Sosyal medya bireylerin internet üzerinde birbirileri ile yaptığı paylaşımların ve kurulan diyalogların tümüne denmektedir. Bu paylaşımlar internet üzerinden yapılan paylaşımlar genellikle tüm insanlar veya takipçilerin görebileceği şekildedir. Bu sosyal medya platformları, bilgi aktarımı ve her insanın ilgisini çekebilecek içeriklere sahiptir. Her insanın zevkleri ve beğendiği şeyler farklıdır. Bu sebeple de sosyal medya platformlarında ilginizi çekebilecek, sizinle aynı zevklere sahip insanlar ile tanışabileceğiniz ortamlar bulunmaktadır. Ve tabii ki her sosyal medya platformunda kendinize ait bir profil bulunur. Bu profillerde genellikle ilgi alanınıza göre paylaşım yapabilir ve içerikler üretebilirsiniz. İşte tam olarak da bu konuda sosyal medya yönetim ajansları size yardım etmek için orada olacaklardır. Sosyal medya yönetim ajansları profilinizi dikkat çekici ve daha düzenli bir hale getirebilirler. Bu sayede sosyal medya hesabınız sizin hedef kitleniz ile buluşabilir ve etkileşiminiz öncesine oranla hızla artar. 

Sosyal Medya Yönetim Ajansları Sizin İçin Neler Yapar?

 Sosyal medya yönetim ajansları sahip olduğunuz sosyal medya hesabını geliştirmeye ve hedef kitleniz ile etkileşimini arttırabilir. Gerekli pazarlama tekniklerini profesyonelce hallettikleri için sizlerin sosyal medya hesaplarını da doğru strateji kullanarak geliştirebilirler. İlk olarak sosyal medya hesabınızın ihtiyaçlarını belirler, içeriğin paylaşım stratejilerini oluşturur, kampanyalar ve reklam çalışmalarını da ek olarak sizlere hizmet veren ajanlardır. Reklam çalışmalarını; sosyal medya reklam danışmanlığı adı altında yapmaktadırlar. Bunların yapımının en büyük amacı, sahip olduğunuz markanın sosyal medya platformlarında göz önünde bulunması, hedef kitlesine daha hızlı ulaşması ve hedef kitlenin güvenini kazanmak için yapılır. Peki en çok bilinen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram platformunun hesap yönetimi nedir nasıl olur bir bakalım:

Instagram hesap yönetimi ve Instagram marka yönetimi olarak iki şekilde ele alabiliriz bu konuyu. Instagram hesap yönetiminde; sahip olduğunuz içeriğe bağlı olarak içerikleriniz ve paylaşımlarınız düzenlenir ve paylaşımlarınız dışarıdan bakıldığında bir ahenk içerisinde görülecek şekilde tasarlanır.

Instagram marka yönetiminde ise; sahip olduğunuz markanın hedef kitlesi araştırılır ve buna yönelik stratejiler ortaya konur. Bu stratejiler ortaya konulmadan önce rakip markalar araştırılır ve rakip markalardan daha düzenli, göze hoş gelen ve hedef kitleye yönelik paylaşımlar olmak üzere düzenlenir. 

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya günümüzde, aktif iletişim yolu olarak kullanılan ve markaların pazarlama-satış faaliyetlerini gerçekleştirmek ve daha sayamayacağımız bir çok amaç için kullanılan sanal ağ üzerine kurulmuş olan platformların tümürü. Sosyal medyanın kullanım oranın yüksek olması markaların, insanların göz önünde bulunmalarının önem kazandığı fark edilmiştir. Sosyal medyada markalaşma için sosyal medya ajansı bulunmaktadır. Sosyal medya yönetim ajanslarının ilgilendiği sosyal medyalar her zaman özel ve halktan kişilere ait değildir. Aynı zamanda kurumsal markaların da hesap yönetimlerini, sosyal medya reklam danışmanlığı bölümü de, reklam danışmanlıkları ile de ilgilenirler. Kurumsal bir markanın sosyal medya hesabı özelleştirilirken çok dikkatli davranılır. Bunun nedeni kurumsal itibarin son derece önemli olmasıdır. Sosyal medya hesabı ve sosyal medya reklamları özelleştirilirken kurumsal markanın 3 temel unsuru dikkate alınmaktadır. Bunlar; 

  • İmaj: Kurumun müşterilerinin göz önünde bulunması, kurumun direkt olarak imajını etkilemektedir. Kurumsal sosyal medya hesabının yanlış bir paylaşımda bulunulması direkt olarak imajı etkiler.
  • Kimlik: Yapılan paylaşımlar veya yapılan reklamlar kurumun kimliğine hitap etmelidir. Kurumun kimliği direkt olarak kurumun kendisini etkilemektedir.
  • Kişilik: Kurumsal sosyal medya yönetimi gerçekleştirilirken kurumun kişiliği dikkate alınır. Kurum ne ile alakalı ise o konu üzerinde stratejiler gerçekleştirilir.